Menu główne

Licznik odwiedzin

Darmowy licznik odwiedzin

Comenius – trzecie spotkanie Francja

Comenius – trzecie spotkanie Francja 14-19.04.2013

  • Film:

             http://comeniusshowmeyourschool.blogspot.com/2013/06/the-third-meeting-france-2013.html

  • W ramach realizacji międzynarodowego projektu wymiany międzyszkolnej COMENIUS, przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Minodze, odwiedzili kolejnego partnera projektu – Francję. Wizyta w tym kraju trwała od 14 – 20 kwietnia 2013r. Głównym jej celem było poznanie systemu edukacyjnego, sposobu zarządzania placówkami oraz funkcjonowania niewielkich szkół, położonych w górskich miejscowościach malowniczej Prowansji.

Odwiedziliśmy trzy szkoły w miejscowościach: Saou, Soyans i  Saint Nazaire. W każdej z nich spotkaliśmy się z uczniami, obserwowaliśmy zajęcia prowadzone przez tamtejszych nauczycieli oraz uczestniczyliśmy we wspólnej zabawie z dziećmi. Nowością projektu były zajęcia przeprowadzone przez polskiego nauczyciela w jednej ze szkół. Uczniowie francuscy byli spontaniczni, otwarci, chętni do współpracy z goszczącymi u nich nauczycielami krajów partnerskich.

W czasie wizyt w szkołach, mieliśmy okazję zobaczyć wyposażenie sal lekcyjnych oraz kąciki COMENIUSA z ciągle powiększającymi się zbiorami, promującymi poszczególne kraje.

Uczestnicząc w pikniku mogliśmy obserwować życzliwość i gościnność rodziców współpracujących ze szkołą. To oni przygotowali i częstowali nas tradycyjnymi miejscowymi potrawami. Spotkanie przebiegało w bardzo serdecznej i życzliwej atmosferze.

Ważnym momentem wizyty były dwa spotkania z przedstawicielami władz lokalnych miejscowości Saou oraz Saint Nazaire, podczas których dzielono się opiniami oraz wymieniano doświadczenia między poszczególnymi krajami, na temat problemów w oświacie.

W czasie wizyty miał miejsce meeting przedstawicieli partnerskich szkół, na którym przedstawiono multimedialną prezentację Systemu Oświatowego we Francji, zaplanowano zadania na półmetek projektu oraz obdarowano się drobnymi upominkami.

Pobyt we Francji wzbogacił każdego uczestnika w nowe, niepowtarzalne doświadczenia. Poznaliśmy zwyczaje regionu, zajęcia miejscowej ludności, ich kulturę, tradycje oraz zabytki Montélimar i Crest – miast położonych najbliżej odwiedzanych szkół. Zacieśniły się także więzy przyjaźni między samymi uczestnikami projektu. Coraz trudniejsze stają się rozstania, ale kolejne spotkanie już w czerwcu na Słowacji.

Maria Morawska

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • email
  • Gadu-Gadu Live