Menu główne

Licznik odwiedzin

Darmowy licznik odwiedzin

KRAKUSEK

2016/2017

27 kwietnia 2017 roku odbył się Finał konkursu wiedzy o Krakowie „Krakusek”.

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krakowie „Krakusek” rozstrzygnięty.

Miło nam poinformować, że nasz uczeń Miłosz Gajewski z klasy III, został wyróżniony – GRATULUJEMY  🙂

Uroczysta gala i wręczenie nagród odbyło się na Zamku Królewskim na Wawelu.

Tematem przewodnim tegorocznego konkursu było hasło: „JAK DAWNIEJ MIESZKAŃCY BRONILI KRAKOWA I WAWELU”.

2015/2016

26 kwietnia 2016 roku – Finał konkursu wiedzy o Krakowie „Krakusek” na Wawelu

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krakowie „Krakusek” rozstrzygnięty.

Nasza uczennica Szuksztul Lena klas III, została laureatem I miejsca – GRATULUJEMY 

Uroczysta gala i wręczenie nagród odbyło się na Zamku Królewskim na Wawelu. – W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem „Tropem sztuki i nauki”. Uczniowie poznawali osoby związane z Krakowem, które zasłużyły się w zakresie nauki i sztuki.

 

 

Przygotowania

2014/2015

Konkurs wiedzy o Krakowie „KRAKUSEK” trwale zapisał się w kalendarium naszej szkoły. W tym roku mija dziesiąta, jubileuszowa edycja konkursu. Tematem  przewodnim tegorocznej edycji było hasło – „W królewskim mieście Krakowie”. W konkursie wzięło udział ponad 158 Szkół Podstawowych z Krakowa i okolic.

W ramach szkolnych zajęć przygotowujących do konkursu, uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej na Wawelu oraz w wycieczkach prowadzonych w interesujący sposób. Dzieci aktywnie poznawały Kraków, jego historię, zabytki i legendy. Dla finalistów i ich rodzin zorganizowano także „Rodzinną grę terenową”, podczas której członkowie rodzin zmierzyli się z wyznaczonymi zadaniami a także uczestniczyli w zabawach tematycznych utrwalających zdobytą wiedzę.

28 stycznia 2015r. na terenie naszej szkoły przeprowadzono I etap konkursu w formie testu. Największą liczbę punktów uzyskała Aleksandra Orczyk i zakwalifikowała się do finału konkursu.

Finał konkursu odbył się 18 marca 2015r. na Wawelu. Poziom przygotowania uczniów był bardzo wysoki. Wśród wielu finalistów i Ola musiała się zmierzyć z trudnymi zadaniami testu. Z prawdziwą dumą i radością przyjęliśmy ogłoszenie wyników konkursu. Nasza uczennica odniosła wielki sukces zajmując II miejsce.

14 kwietnia 2015r. w Centrum Konferencyjno- Wystawowym Zamku Królewskiego na Wawelu odbyła się uroczysta gala rozdania dyplomów i nagród. Wszyscy laureaci w obecności organizatorów konkursu oraz zaproszonych gości ( Kuratora Oświaty, Dyrektora Wawelu, współautorki książki pt. „Kraków i okolice” pani Ewy Stadmuller, sponsorów konkursu, dziennikarzy, rodziców i nauczycieli) zostali nagrodzeni za ich niesamowity wysiłek.

 Gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAKOWIE

Konkurs „Krakusek”, pod patronatem Kuratora Oświaty, adresowany jest do uczniów klas III szkół podstawowych, a jego celem jest zachęcenie dzieci do poznawania Krakowa, jego zabytków i tajemnic, zdobycie i poszerzenie wiedzy na temat tego wspaniałego miasta. Pomocą w przygotowaniu do konkursu jest lekcja muzealna na Wawelu oraz wycieczka po Krakowie.

REGULAMIN X MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O KRAKOWIE KRAKUSEK” 2014 / 2015

1. Organizatorami konkursu są: Zamek Królewski na Wawelu, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4  im. Juliusza Słowackiego oraz Akademia Żakowska.

2.      Konkurs adresowany jest do uczniów klas III szkół podstawowych.

3.  Celem konkursu jest zachęcenie dzieci do aktywnego poznawania Krakowa, jego zabytków, historii, tradycji i legend.

4.       Zadania konkursowe będą miały formę testu obejmującego także ilustracje. I etap (szkolny) – uczniowie będą pisali na terenie swoich szkół 28 stycznia 2015

II etap (finał) – laureaci będą pisali 18 marca 2015 o godz. 10.00 w Centrum Konferencyjno-Wystawowym Zamku Królewskiego na Wawelu.

Uczniowie we własnym zakresie powinni zapoznać się z niżej podaną literaturą:

 • Ewa Stadtmüller, Anna Chachulska „Kraków i okolice – spacery I, II, III i IV.
 • Jan Adamczewski „Opowieści Starego Krakowa” następujące legendy:
 1. “O Stańczyku, który nawet z króla żartował”
 2. „O królewskiej uczcie Mikołaja Wierzynka”
 3. „O Lajkoniku, co Kraków przed Tatarami uratował”
 4. „O świętym Florianie – patronie Polski”
 5. „O głowach wawelskich”
 6. „O świętym Jacku z pierogami”
  1. Pytania konkursowe układane są z wiadomości zdobytych przez uczniów na wycieczce, lekcji muzealnej i z podanej wyżej literatury, pytania dla finalistów dodatkowo z gry terenowej po Krakowie.

 2013/2014

Kraków jest jednym z najciekawszych polskich miast, pomnikiem naszej narodowej przeszłości i kultury. Przez wiele stuleci historii promieniującej na cały kraj.

Uczniowie klasy trzeciej naszej szkoły poznają Kraków – jego zabytki i tajemnice oraz zdobywają i poszerzają wiedzę o jego historii uczestnicząc w konkursie „ Krakusek”. Tematem przewodnim dziewiątej edycji konkursu jest : „Po dwóch stronach starej Wisły – Z Kazimierza na Wawel”.

Na zajęciach lekcyjnych dzieci poznają ważniejsze wydarzenia i historię miasta przedstawioną przez Ewę Stadtműler i Annę Chachulską w książce „ Kraków i okolice”. Obowiązkowymi lekturami są również książki Jana Adamczewskiego „Legendy starego Krakowa” i „Opowieści starego Krakowa.

Uczniowie klasy trzeciej poznawali Kraków uczestnicząc w dwóch wycieczkach. Pierwsza została zorganizowana w ramach sesji Akademii Żakowskiej. Dzieci zwiedzały Kościół Bożego Ciała, Kościół św. Katarzyny i Kościół Ojców Paulinów na Skałce. Uczestnicy wycieczki zdobyte wiadomości utrwalili uzupełniając karty pracy, które dokładnie sprawdzał i konsultował przewodnik wycieczki. Druga wycieczka odbyła się na Wawel. Podczas zajęć muzealnych dzieci zwiedziły wystawę „Wawel Zaginiony”, Katedrę, Dzwon Zygmunta i Smoczą Jamę. Swoje spostrzeżenia i zdobyte wiadomości sprawdzili wypełniając karty pracy.

Kolejny etapem przygotowań do konkursu będzie miał miejsce 15 stycznia 2014 roku. Dzieci w szkole będą pisały test opracowany przez organizatorów konkursu. Uczeń, który uzyska najwięcej punktów będzie mógł uczestniczyć ze swoimi rodzicami w rodzinnej grze terenowej na terenie Krakowa. 19 kwietnia 2014 roku odbędzie w sali konferencyjnej na Wawelu test finałowy który pisał będzie między innymi finalista z naszej szkoły. 9 kwietnia 2014 roku wszyscy laureaci szkolnych konkursów zostaną zaproszeni na uroczyste rozdanie nagród na Wawel.

Uczniowie biorący udział w konkursie maja możliwość poznać i poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą historii Krakowa, oraz realizować interesujące programy o edukacji regionalnej. Projekt ten ma charakter edukacyjny.  Realizowany jest przy wykorzystaniu aktywnych i kreatywnych form nauczania.

wykorzystaniu aktywnych i kreatywnych form nauczania.

 

2012/2013

 

Finał konkursu Krakusek w tym roku szkolnym, był dla naszego ucznia wielkim sukcesem. Hubert Korzonek, uczeń klasy trzeciej, zdobył wyróżnienie pierwszego stopnia.

Tematem tegorocznego konkursu były wielkie uroczystości i ceremonie w starym Krakowie. Uczniowie w trakcie wycieczek zapoznawali się z zabytkami znajdującymi się przy Drodze Królewskiej, Rynku Głównym, zwiedzali Muzeum Narodowe w Sukiennicach. Poznawali historię panowania Władysława Jagiełły, Kazimierza Wielkiego, Jana III Sobieskiego. Zwiedzali także Katedrę na Wawelu oraz Skarbiec. Musieli przyswoić wiele nowych, trudnych pojęć, a także zapoznać się przebiegiem ceremonii koronacji, ślubu czy pogrzebu króla, nazewnictwa szat i insygniów królewskich oraz ich symboliki. Ważnym etapem w konkursie był etap szkolny, w którym Hubert zajął pierwsze miejsce z Marleną Czop i Emilką Sobczyk. W dogrywce zwyciężył i przeszedł do drugiego etapu. Tam, w licznym gronie uczniów z województwa małopolskiego, pisał test finałowy.

Poświęcenie, sumienność, dobre kojarzenie i pamięć nie zawiodły Huberta, zajął wysoką pozycję. Nagrodę odbierze 9 kwietnia na Wawelu. Gratulujemy.

Agata Stopiak

2011/2012

13 marca 2012r. w salach Centrum Wystawowo-Konferencyjnego na Wawelu, odbył się finał VII edycji konkursu wiedzy o Krakowie „Krakusek”. Do finału przystąpiło 150 uczniów z 84 szkół Krakowa i okolic. Poziom przygotowania uczniów był bardzo wysoki. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III – Miłosz Adamek, który zmierzył się z trudnymi zadaniami testowymi. Miłym zaskoczeniem było ogłoszenie wyników konkursu i zajęcie przez Miłosza III miejsca.  28 marca 2012r. uczeń naszej szkoły uczestniczył w uroczystej gali wręczenia dyplomów i nagród, której przewodniczył dyrektor zamku T. Petrus. W uroczystości brali także udział przedstawiciele Kuratorium oraz autorka książki „Kraków i okolice” – pani Anna Chachulska. Wszyscy laureaci otrzymali  nagrody książkowe, a dziesięciu najlepszych uczniów (wśród nich Miłosz) ponadto obdarowano ciekawymi nagrodami rzeczowymi. Młodym pasjonatom gratulowano  zwycięstwa oraz  ogromu wiedzy  o królewskim mieście Krakowie.

 

Uczniowie klasy III S.P. w Minodze po raz siódmy przystąpili do kolejnej edycji konkursu wiedzy o Krakowie „KRAKUSEK”.                                                                                                                                    Pomocą w zdobyciu wiedzy i przygotowaniu się do konkursu była wycieczka po Krakowie, realizowana jako zajęcia edukacyjne. Podczas wycieczki uczniowie poznawali historię miasta, jego zabytki i legendy oraz musieli się zmierzyć z wyznaczonymi zadaniami. Również uczestnictwo trzecioklasistów w warsztatach muzealnych w Zamku Królewskim na Wawelu, przybliżyło uczniom tegoroczną  tematykę konkursu, która brzmi: „KRÓLOWIE, MAGNACI, PATRYCJUSZE MIEJSCY – FUNDATORZY I MECENASI”.
18 stycznia, na terenie naszej szkoły przeprowadzono I etap konkursu w formie testu.        Najwięcej punktów uzyskał Miłosz Adamek (55 pkt).  Jako laureat naszej szkoły zakwalifikował się do finału konkursu, który odbędzie się  13 marca 2012r. w  Zamku Królewskim na Wawelu. Nowością konkursu  jest rodzinna gra terenowa, mająca na celu utrwalenie wiadomości laureatów I etapu konkursu przed testem finałowym.

Gratulujemy zwycięzcy i życzymy dalszych sukcesów!

Maria Morawska

2010/2011

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest: „Życie codzienne na zamku i w mieście”.

Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej na Zamku Królewskim na Wawelu w czasie której poznały życie króla oraz w zajęciach edukacyjnych realizowanych przez Akademię Żakowską. Podczas zajęć edukacyjnych oglądały zabytki Krakowa, poznawały codzienne życie w dawnym Krakowie oraz uczestniczyły w warsztatach muzealnych w kamienicy Hipolitów.

Joanna Cyganek

Podziel się na:
 • Facebook
 • email
 • Gadu-Gadu Live